o aloe vera

história

KleopatraUž po tisícročia si ľudia zbehlí v liečení cenia jej mnohostranné účinky. Názov Aloe Vera pochádza  z arabského slova alloeh, čo znamená "žiarivá horká substancia". Niekoľko mien aloe vera: Savila / španielsky /, Lu-hiu / čínsky /, Erva Barbosa / portugalsky /, Musabbar / indicky /, Isha-irasu / japonsky /, Io hoi / vietnamsky /. Z historických záznamov vyplýva, že prospešnosť aloe vera bola známa už po mnohé stáročia. Už od staroveku sa používa pri tráviacich potiažach, na liečenie rán a ako konzervačný a dezinfekčný prostriedok.

botanika

Aloe vera v kvetinaciOdborná literatúra uvádza, že existuje približne 200 druhov Aloe, pričom pre farmaceutické účely sa využívajú iba tri - Aloe kapská (Aloe Ferox), Aloe stromovitá (Aloe Arboretsens) a Aloe pravá (Aloe Vera alebo Aloe Barbadensis Miller). Najznámejšia pre svoje liečivé účinky je posledne spomenutá, a to aloe pravá - Aloe Vera Barbadensis Miller.  Aloe u nás voľne nerastie a poznáme ju iba v pestovanej podobe. Patrí k suchomilným tučnolistým rastlinám s mäsitými, často na okraji rôzne tŕnisto zubatými listami.

Aloe sú nenáročné rastliny. Milujú slniečko a v lete pravidelnú zálievku, nie však premokrenie substrátu. V zime sa zálievka obmedzí na minimum a teplota zníži na 5 - 10 stupňov Celzia. Aloe nie je potrebné hnojiť. Presádzajú sa len staršie rastliny, najlepšie na skorú jar za použitia substrátu na sukulenty...

zloženie aloe vera

bunky aloe veraListy aloe vera sa skladajú z dvoch hlavných zložiek. Šupka listov obsahuje latex, ktorý má pálivú  horkú chuť. Pri kontakte s pokožkou môže pôsobiť dráždivo a nedoporučuje sa ani na bežné orálne užívanie. V minulosti sa sice aplikoval ako preháňadlo, ale pretože môže spôsobovať silné kŕče v tráviacom trakte, od jeho laického užívania sa za týmto účelom ustúpilo. Druhou, pre nás dôležiteou  zložkou listov aloe vera, je gelová priehľadná tekutina ukrytá pod šupkou, ktorá je práve nositeľom nejvýznamnejších látok obsiahnutých v tejto rastline.
Pri spracovaní listu aloe odrezaného priamo z rastliny je teda bezpečneie sa vyhnúť šupke kvôli jej dráždivým účinkom - list najlepšie pozdĺžne rozpolíme a lyžičkou z neho zoškrabeme gelovú vrstvu. Tento čistý gel potom môžeme aplikovať priamo na postihnuté miesto na koži, alebo na ďalšie spracovanie na vnútorné alebo vonkajšie použitie.

účinky aloe vera

Rez listu Aloe VeraAloe pôsobí svojou unikátnou vlastnosťou v dvoch oblastiach:  na epitel = anatomický termín pre vrstvu buniek, ktoré tvoria najväčší orgán nášho tela - kožu a steny všetkých vnútorných dutín - sliznice;  imunitný systém = Obsahuje tzv. imunomodulátory, ktoré podporujú a vyrovnávajú funkcie imunitného systému ako v prípade zníženej, tak aj zvýšenej aktivity.  Týmto je veľmi stručne a zjednodušene naznačené, prečo sa niekedy Aloe vera prisudzuje vlastnosť "všelieku", čo môže vyvolať podozrenie nevierohodnosti. ..

kvalita aloe vera

Logo Forever Living ProductsNie je aloe ako aloe. To už väčšina ľudí síce vie, napriek tomu má veľký problém orientovať sa v širokej ponuke tovaru. Ako teda rozpoznať kvalitný prípravok s obsahom aloe vera? Možnosť, že etiketa na produkte s Aloe vera indukuje, čo sa presne vo fľaške nachádza, nie je vždy splnená. Prinášame vám niekoľko základných rád pre dobrý nákup kvalitného tovaru....

mýty o aloe vera

Rastlina aloe veraMýtus 1

Aloe účinne zaberie iba u ľudí s krvnou skupinou A.

Tento názor niektorých odporcov aloe pramení zo zdrojov starých encyklopédií z 18. a 19. storočia,  ktoré sú ako rarita ešte na internete publikované dokonca aj v pôvodnom archaickom jazyku. Neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by to potvrdila....

List aloe vera