výsledky laboratórnych štúdií

Vedecké štúdie o aloe vera

Pomáha hojiť zranenia

Vnútorný objem listu aloe vera vypĺňa gel, ktorý sám o sebe predstavuje 96 % vody a ďalšie 4 % s obsahom 75 známych látok. Pri aplikácii na zranené miesta pôsobí gel mierne anesteticky a uľavuje od svrbenia, opuchov a bolesti. Je taktiež antibakteriálny a protiplesňový, zvyšuje prítok krvi k zraneným oblastiam a stimuluje fibroblasty, kožné bunky zodpovedné za hojenie rany. Štúdia na zvieratách uverejnená v časopise Journal of the American Podiatric Medical Association ukázala, že ako orálne, tak i topické použitie preparátov z aloe vera urýchlilo hojenie rôznych druhov zranení. Zvieratám bola aloe podávaná buď s pitnou vodou (100 mg/kg živej váhy) po dobu 2 mesiacov alebo ako 25% krém aplikovaný priamo na zranené miesta po dobu 6 dní. Aloe má pozitívny efekt v oboch oblastiach. Veľkosť rán sa znížila o 62 % u zvierat, ktoré brali aloe orálne, v porovnaní s 51 % u kontrolnej skupiny. Vonkajšie použitie aloe vyvolalo 51% zníženie veľkosti rán oproti 33% u skupiny kontrolnej.

 

Podporuje pooperačnú regeneráciu

Podľa správy uverejnenej v časopise Journal of Dermatologic Surgery and Oncology aloe skracuje dobu potrebnú k pooperačnej regenerácii. Osemnásť pacientov s akné sa podrobilo operatívnemu dermatologickému obrúseniu pokožky na tvári, pri ktorom sa odstránili poškodené miesta. Na ich tváre boli po operácii priložené obväzy. Na polovicu tváre každého z pacientov bol s obväzmi aplikovaný štandardný chirurgický gel, na druhú polovicu potom gel z aloe vera.

Polovica tváre ošetrená aloe vera gelom bola zahojená o 72 hodín skôr ako druhá polovica. Dermatológ James Fulton, M.D. z Newport Beach, California, autor tejto správy, používa vo svojej praxi aloe topicky k urýchleniu hojivého procesu. "Akékoľvek zranenie, ktoré ošetrujeme, či je to už zašívaná rana alebo odstraňovanie rakovinovej pokožky, sa hojí oveľa lepšie s pomocou aloe vera," tvrdí.

 

Zmierňuje popáleniny

V štúdii uverejnenej v časopise Journal of the Medical Association v Thajsku bolo 27 pacientov s priemernými popáleninami liečených pomocou gázy namočenej buď v aloe vera geli, alebo v prípravku Vaseline (ropná vazelína používaná v medicíne). Popáleniny sa hojili oveľa lepšie v skupine používajúcej aloe vera, a to s priemerným časom hojenia 12 dní v porovnaní s 18 dňami v skupine, ktorá používala Vaseline.

 

Minimalizuje poškodenie mrazom

Ďalšia lekárska štúdia, publikovaná v časopise Annals of Emergency Medicine, potvrdila, že aloe taktiež pomáha pri omrzlinách. Výskumníci použili štandardnú liečbu (antibiotiká, ibuprofen, nahrievanie) u 154 pacientov s ľahkými a ťažkými omrzlinami. U pacientov, ktorí ešte doplnkovo používali aloe vera krém, sa zotavilo 67,9% bez straty tkaniva (amputácia) v porovnaní s 32,7% v kontrolnej skupine.

Vedci došli k záveru, že aloe vera zabránila prietoku krvi do postihnutých oblastí, čo je bežná príčina straty tkaniva pri omrzlinách.

 

Chráni proti radiácii

Podľa vedcov z Hoshi University v Japonsku má aloe schopnosť ochraňovať nás proti poškodeniu kože z RTG žiarenia. Štúdia publikovaná v časopise Yakugaku Zasshi poukazuje na aloe vera ako efektívny antioxidant, ktorý nás zbavuje voľných radikálov vzniknutých radiáciou, a rovnako chráni dve z telových hojivých substancií-superoxid dismutázu (antioxidačný enzým) a glutathion (aminokyselina, ktorá stimuluje imunitný systém).

 

Hojí miesta poškodené psoriázou

V tzv. double-blind štúdii, keď polovica pacientov dostáva namiesto liečebných prostriedkov placebo, uverejnenej v časopise Tropical Medicine and International Health, používalo 60 pacientov s chronickou psoriázou 0,5 %, aloe vera extrakt v masti z minerálneho oleja, ktorý bol aplikovaný trikrát denne po dobu piatich po sebe idúcich dní (15 aplikácií týždenne) po dobu štyroch týždňov. Keď boli obe skupiny po ôsmich mesiacoch kontrolované, zistilo sa, že omnoho viac poškodených miest bolo zahojených v skupine používajúcej aloe vera (82,8 %) ako v skupine, ktorá brala placebo (7,7 %). A naviac, 83,3 % aloe skupiny bolo považovaných za vyliečených z psoriázy, v porovnaní s púhymi 6,6 % druhej skupiny.

 

Zmierňuje intestinálne problémy

Jedna z vedeckých štúdií uverejnených v časopise Joumal of Alternative Medicine uvádza, že šťava z aloe vera môže byť efektívna pri liečbe zápalových črevných chorôb. Desať pacientov trikrát denne po dobu siedmich dní dostávalo 60 ml šťavy z aloe vera. Po týždni boli všetci vyliečení z hnačky, štyrom sa zlepšila stolica a jej pravidelnosť a traja hlásili zvýšenú energiu.

Vedci došli k záveru, že aloe vera je schopná nastoliť rovnováhu v črevách pomocou regulácie gastrointestinálneho pH pri zlepšení samovoľnej pohyblivosti, zvýšenia špecifickej váhy stolice a redukcii istých mikroorganizmov prítomných vo výkaloch (vrátane kvasiniek). Ďalšie štúdie ukázali, že šťava z aloe vera pomáha detoxikovať črevá, neutralizuje žalúdočnú hyperaciditu a uľavuje od zápchy a žalúdočných vredov.

 

Znižuje krvný cukor pri cukrovke

Časopis Hormone Research oznamuje, že aloe vera redukuje hladinu cukru v krvi u diabetikov. Päť pacientov s cukrovkou dospelých (nie závislých na inzulíne) dostávalo denne 1/2 čajovej lyžičky extraktu aloe vera po dobu 14 týždňov. Hladina cukru v krvi sa znížila u všetkých pacientov v priemere o 45 %, a to bez akejkoľvek zmeny ich celkovej hmotnosti.

 

Redukuje artritické opuchy

Časopis Journal of the American Podiatric Medical Association publikoval správu o priaznivom vplyve používania aloe vera pri prevencii artritídy a redukcii zápalov v kĺboch už postihnutých artritídou. Aloe taktiež môže potlačiť autoimunitnú reakciu spojenú s istými formami artritídy, pri ktorých telo napáda svoje vlastné tkanivá. Niekoľkým zvieratám boli injekčne podané baktérie vyvolávajúce artritické symptómy, hlavne zápaly a opuchy. K presnému určeniu, či môže zabrániť artritíde, bola aloe vera (150 mg/1 kg váhy) injekčne aplikovaná pod kožu každý deň po dobu 13 dní. Každý deň prebiehalo fyzické meranie k určeniu miery opuchov a zápalov. Podľa vedcov, ktorí sa zúčastnili tohto výskumu, niekoľko zložiek aloe vera ukázalo antiartritické aktivity. Jedna organická kyselina v aloe znížila zápaly o 79,7 % a potlačila autoimunitnú odozvu o 42,4 %. Iná zložka aloe (antrachinóny) znížila zápalovosť o 67,3 %, ale nemala žiadny efekt na autoimunitnú odozvu.

 

Obmedzuje infekciu HIV

Extrakt z manózy, jedného z cukrov v aloe vera, môže potlačiť HIV-1 (vírus spájaný s AIDS). V štúdii z roku 1991 publikovanej v časopise Molecular Biotherapy boli bunky HIV-1 testované in vitro (mimo telo) práve manózovým extraktom. Aloe spomalila reprodukciu vírusu o plných 30 %, znížila celkový počet vírusov, potlačila rozšírenie vírusu z napadnutých buniek a zvýšila životnosť (šancu na prežitie) napadnutých buniek.

 

Nutričná podpora pre pacientov s AIDS

Podľa časopisu Journal of Advancement Medicine je šťava z aloe vera efektívna súčasť programu nutričnej podpory pre pacientov s HIV+. Počas štyroch mesiacov bola 29 pacientom podávaná čistá aloe vera (150 ml štyrikrát denne) spoločne s doplnkami obsahujúcimi esenciálne mastné kyseliny a ďalšími doplnkami s vitamínmi, minerálmi a aminokyselinami. Pacientom bolo povedané, aby prijímali bežnú potravu a vyhýbali sa ďalším potravinovým doplnkom. Po 90 dňoch mali všetci pacienti nižší výskyt náhodných infekcií, aftóznych zápalov ústnej dutiny, vyčerpanosti alebo hnačiek, a naopak zvýšenie počtu bielych krviniek (ich imunitný systém odpovedal pozitívne). Odhad celkovej kvality ich zdravia sa rovnako zvýšil. U 25 % pacientov aloe vera podľa všetkého zlikvidovala reprodukčnú schopnosť vírusov. Výskumníci zistili, že aloe (manózový extrakt a možno i iné zložky) stimuluje imunitný systém organizmu, zvlášť pomocné bunky T4, biele krvinky, ktoré aktivujú imunitnú odozvu na infekcie.

 

Stimuluje imunitnú odozvu proti rakovine

Podľa nedávnych štúdií môže aloe predĺžiť dobu prežitia a stimulovať imunitný systém pacientov s rakovinou. V štúdii z roku 1994 zverejnenej v japonskom lekárskom časopise Yakhak Hoeji bola aloe vera podávaná orálne po dobu 14 dní myšiam s rakovinovými nádormi. Aj keď aloe nezastavila rast nádorov, priemerná životnosť u myší sa zvýšila o 22 % u tých, ktorým bolo podávané 50 mg aloe/kg váhy, a o 32 % u tých, ktoré dostávali 100 mg/kg váhy denne. Súbežný experiment na ľudských rakovinových bunkách (mimo telo) zistil, že vysoké dávky aloe významne potlačili rast týchto rakovinových buniek. Vedci publikujúci v časopise Cancer Immunology and Immunotherapy zistili, že zložka aloe (lektín), pokiaľ je injekčne aplikovaný priamo do tumoru, aktivuje imunitný systém k útoku proti rakovine. Bunky typu T, biele krvinky, ktoré sa viažu na votrelecké bunky a ničia ich, začali napádať bunky nádorov s lektínom. Aloe štartuje imunitný systém aktiváciou makrofágov (biele krvinky, ktoré "pohlcujú" antigény), ktoré uvoľňujú imunoaktivačné substancie ako interferóny, interleukíny a tumor necrosis factor (TNF - cytokín tvorený niektorými bielymi krvinkami - zúčastňuje sa imunitných dejov). A naviac, hovoria vedci, aloe vera podporuje rast normálnych (nerakovinových) buniek.

 

Pomáha pri rakovine pľúc

Ochranný efekt aloe vera bol potvrdený v štúdii 673 pacientov s rakovinou pľúc v japonskej Okinawe. Výskum bol uverejnený v časopise Japanese Journal of Cancer Research. Táto štúdia poukazuje na súvislosť medzi fajčením, porovnateľným množstvom 17 rastlín použitých vo výžive a výskytom rakoviny pľúc počas päťročného pozorovacieho obdobia. Aloe bola jedinou rastlinou, ktorá chránila proti rakovine. "Výsledky rastlinnej epidemiológie ukázali, že aloe zabraňuje ľudskej pľúcnej karcinogenéze (rakovine pľúc)," uvádzajú vedci. A pokračujú: "Aloe je širokospektrálne preventívny a rakovinu potláčajúci prostriedok, ktorý pôsobí proti rozmanitým druhom rakoviny u ľudí"
(prevzaté z časopisu Jonathan)