anti - aging medicína  - prevencia staroby 

Anti-agingKto by netúžil ostať navždy mladý? Bez vrások na tvári, stareckých škvŕn na chrbte rúk, dvojitej brady, šedivých vlasov a ochabnutých svalov na celom tele? Vráskam sa asi nevyhneme, ale zodpovedným prístupom k svojmu telu môžeme dosiahnuť vitalitu aj v neskorom veku. Pretože náš vek nie je iba zopár číslic uvedených v rodnom liste... Najnovším trendom v prevencii proti starnutiu je anti-aging medicína, ktorej cieľom je dosiahnuť príťažlivý a mladistvý „obal“ správnym fungovaním ľudského organizmu ako celku.

Medicína tretieho tisícročia
Anti-aging medicína vychádza z klasickej západnej medicíny, v ktorej sa objavujú aj prvky východnej medicíny. Je zameraná na oddialenie procesu starnutia, ale nemožno si ju mýliť  s plastickou chirurgiou či kozmetikou proti vráskam. Základom tohto medicínskeho smeru je individuálna liečba dysfunkcií, ktoré sú často spájané so starnutím. Cieľom je pozitívne ovplyvňovať činnosť vnútorných orgánov a dosiahnuť čo možno najlepší fyzický a duševný zdravotný stav človeka. 

Čo nás pripravuje o roky života? 
Dĺžku nášho života a zdravotný stav ovplyvňuje množstvo faktorov. Od prostredia v ktorom žijeme, cez genetické predispozície až k životnému štýlu, ktorý vedieme. Na náš organizmus každú chvíľu útočia voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky. A čím sme starší, tým viac naša obranyschopnosť voči nim klesá.

Nezdravá strava, fajčenie, stres, nadváha a nedostatok pohybu sa veľkou mierou podpisujú pod rýchlejšie tempo starnutia nášho organizmu. K srdcovocievnym chorobám sa tak pridružuje zvýšená hladina cholesterolu, zvýšený krvný tlak, nádorové ochorenia, či cukrovka.

Vstupné vyšetrenia
V Amerike si anti-aging medicína získala veľa priaznivcov a stala sa uznávaným medicínskym odborom. Lekár na vstupnom vyšetrení zistí, čo telu pacienta chýba a čo naopak prevyšuje. Pomocou prístroja Bio-aging zmeria biologický vek všetkých orgánov a zhodnotí, ktorým z orgánov je potrebné venovať sa najviac. Na základe krvných a potravinových testov odporučí, ktorým potravinám je lepšie sa vyhnúť, aby pacient svojmu organizmu neškodil.

Individuálna liečba
S pribúdajúcimi rokmi sa mení hladina hormónov v tele a organizmus ťažšie prijíma potrebné látky. Cielená liečba pomocou anti-aging medicíny dodáva telu látky, ktoré mu chýbajú a znižuje podiel tých, ktorých je prebytok. Tým sa v tele vytvára vnútorná rovnováha. Súčasťou liečby je vyrovnávanie hormónov (napr. estrogén, ktorý je zodpovedný za elasticitu kože), diéta, pohyb a kvalitný spánok.

Prevenciou proti starobe
Základnou filozofiou anti-aging medicíny je chorobám predchádzať a nie ich liečiť. Podstata boja proti starobe spočíva v prevencii. A tú vám odporučí každý lekár bez ohľadu na jeho špecializáciu. Ak nechcete starobu prežiť pripútaní na lôžku, začnite sa čím skôr ohľaduplne správať k svojmu telu. Čím skôr začnete, tým dlhšie udržíte svoje telo v zdraví a vitalite.

Zásady zdravého životného štýlu
Nikdy nie je neskoro, aby ste svoj zdravotný stav ovplyvnili. Stačí zmeniť zopár životných návykov a zmeny môžete pozorovať už za pár týždňov. Doprajte svojmu telu dostatočný príjem vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré neutralizujú voľné radikály. Venujte sa fyzickým aktivitám, obmedzte stres, doprajte si dostatok spánku a buďte pozitívne naladení.

Wellnes graf